Gıda Etiketi - 1Etiket

Gıda Etiketi

Gıda etiketi, ambalajlanmış olan ürünlerin üzerinde yer almaktadır. Asıl kullanım amacı ambalajlanan ürünlerin hemen her açıdan tanımlanması ve tanıtılmasıdır. Tüketiciye yönelik tanıtım hizmetleri için kullanılmaktadır. Çoğunlukla gıdaların kimlik kartı olarak yorumlanmaktadır ve aynı anlama gelen birçok tanıtımı da mevcuttur. Bu aşamada örneklendirmeler yapmak gerekirse de Türk Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği içerisinde kapsamlı bir açıklamaya yer verilmektedir. Gıda etiketi, gıdanın ambalajı, kabı üzerine hazırlanan, baskılan, işlenen tanımlayıcı unsurlardır. Gıda etiket üzerinde markanın tanıtımına yarayacak marka, logo, resim gibi önemli seçeneklere yer verilmektedir.

Gıda Etiketi Nedir?

Bilindiği üzere beslenmek ve gıda insanların temel gereksinimleri arasındadır. İnsanların yaşamsal fonksiyonlarını sürdürebilmesi için beslenmeleri, özellikle gıdaya ulaşması gerekmektedir. Bunun için de kişilerin tükettikleri gıdaya ulaşırken doğru besin öğelerini kullanmaları, kullandıkları, kullanacakları besinler hakkında net bilgi almaları önemlidir. Bu sırada yapılan etiketler, gıdaların güvenli bilgiler vermesi, içerikleri hakkında bilgi sunması gibi detaylardan oluşmaktadır. Elbette gıda ambalajlama ve etiketleme işlemlerine, bu yüzden en az gıdanın üretimi kadar önem verilmektedir. Bu yüzden, artık market raflarında her gıdanın bir etiketinin olduğu görülmektedir.

Gıdanın kimlik bilgilerine yer verildiğini söyleyebileceğimiz gıda etiketleri, bilginin en iyi şekilde aktarılmasına yardımcı olmaktadır. Çünkü genel olarak içeriğinin en net, anlaşılır ve doğru biçimde tanımlanması şarttır. Kuru bakliyat etiketlerinde içeriği, besin değerleri, tüketicinin en rahat şekilde anlamasına odaklı tasarlanmalıdır. Bundan ötürü etiket tasarımı ve üretimi sırasında daha bilinçli olmak ve kaliteli sonuçlar almak önemlidir.

Gıda Etiketlerinde Yer Alması Gereken Bilgiler Nelerdir?

Oldukça geniş bir sektör olarak ele alınan gıda etiketi, birden fazla kategori içerisinde işlenmektedir. Farklı ürünlerin üretilmesi, farklı ambalajlama ve satış işlemleri yapıldığından, etiketlemeler de değişiklik göstermektedir. Bu durum tamamen gıdanın yapısı ve üretimiyle bağlantılıdır. Ancak gıda etiketleri üzerinde yer alan bilgiler, genel olarak birbirine yakındır. Yani kavanoz etiketi ile şişe etiketi arasındaki bilgilendirmeler benzer bir şema barındırmaktadır. Gıda etiketleri içeriğinde gıdanın besin değeri yer almaktadır. Bu sayede besin değer içeriklerini kolayca, etiket üzerinden öğrenmeniz mümkün hale gelmektedir. Besin içeriğinin kalorisi nedir, içeriği nelerden oluşur bu tarz bilgilere de ulaşılmaktadır.

Bir gıdanın satın alınıp tüketilmesi aşamasında bilinmesi gereken çoğu bilgiye etiket üzerinde yer verilmektedir. Elbette etiketler içerisinde ürünün marka bilgileri, reklam çalışmaları, logosu ve kendine has renkleri bulunmaktadır. Tüm bunlarında etiket çalışmaları yapılarak belirlenmesi çok daha önemlidir. Etiketlerin tasarımı sırasında tüketicilerin merak ettikleri ve beklentileri de elbette ki göz önünde bulundurulmalıdır. Gıda etiketi içerikleri, gıdanın kategorisine, ambalajlanmasına ve yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Yani ezme etiketi ile yağ teneke etiketi birbirinden farklıdır. Elbette ürünün ambalaj üzerinden etiketlenme süresi de bu farklılıklara bağlı olarak ayrılmaktadır.

Gıda etiketlerinde ürünün adı, ürünün içeriği, miktarı önemli ve olması zorunlu bilgilerdendir. Bunlara ek olarak, ürünün hangi firma tarafından üretildiği, net adresinin ne olduğu ve üretim yeri hakkında da kesin bilgilerin olması gerekmektedir. Parti numarası, üretim iznine dair tarih, kontrol belgesinin tarihi, ürünün hangi ülkeye ait olduğu gibi detaylara da yer verilmektedir. Elbette etiket üzerinde ürünün nasıl muhafaza edilmesi gerektiği, kullanım bilgilerinin nasıl olması gerektiği önemlidir. Tüm bunların olması, yer alması şartken, sunduğu artılar da bir hayli fazladır. Tüketicilerin beklentilerine ve soru işaretlerine direkt olarak cevap veren bir hizmet şeklinde yorumlanmaktadır.

Gıda Etiketlerinin Çeşitleri Nelerdir?

Gıda etiketlerinin çeşitleri, ürünlerin yapısına göre ayrılırken muhafaza edilmesi durumuna göre de ayrılmaktadır. Örneklendirmek gerekirse, gıdanın markette satışa sunulduğunda sıcakta veyahut soğukta kalması önemli bir faktördür. Çünkü ürünün ve etiketin soğuğa, sıcağa karşı daha dayanıklı olması gibi durumlar söz konusudur. Tüm bu ayrılıklar, etiketlerin birbirinden ayrılmasına neden olmaktadır. Gıda etiket çeşitleri bu şekilde farklı kategoriler içerisinde ele alınmaktadır. Gıda etiketlerinde teneke etiketi, tenekelerin saklanma koşullarına göre düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra kahve etiketi de yine kahvelerin saklanma ve muhafaza edilme durumlarına göre düzenlenmektedir.

Soğuk ürünler için kullanılan etiketlerin hem ürünün muhafazasına yardımcı olması hem bozulmaması hem de insan sağlığına uyum sağlaması gerekmektedir. Bu da kullanılan etiketlerin çok daha zararsız olması anlamına gelmektedir. Etiketlerde yer alan bilgiler ürünlerin görseli yani reklam bilgilendirmeleri olarak sunulmaktadır.

İçeriğinde üretim tarihi, tüketim tarihi, ürünün barkod numarası, üretim yeri ve içeriği yer almaktadır. Ürün etiketlerinde çeşitlilik olsa dahi genel olarak bu tarz detaylar hemen hepsine yer almaktadır. Çeşitlilik içerisinde ele alınacak iki başlık da plastik bazlı ve kağıt bazlı gıda etiketlerdir. Kullanılacakları ürünler, ürünlerin hangi maddeye uygulanacağına göre birbirinden ayrılmaktadır. Gıdanın saklanma tarihi yani kullanım ömrü neyse, ona göre bir etiket üretimi söz konusudur.

Kağıt bazlı etiketler, kuşe kağıttan üretilmektedir. Yaygın olarak kullanılan bir etiketleme ürünü olarak yorumlanmaktadır. Genellikle ürünlerin görsellik kazanması ve gerekli bilgilerin verilmesine yeterlidir. Kağıt bazlı etiket seçeneklerinde özel boyutlar kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra ürünlerde özel tasarımların yapıldığı da görülmektedir. Çikolata etiketi için üretilen seçenekler, aradığınız kağıt bazlı etiketler arasında yer almaktadır.

Plastik bazlı etiketler, yine farklı alt gruplar bulundursa da kolay yırtılmamaktadır. Su, nem ve ısı gibi önemli etkenlere karşı yüksek direnci bulunmaktadır. Deforme olma durumu oldukça azdır ve hem baskılı hem baskısız olarak üretimi mümkündür. Esneklik özelliği mevcuttur ve seçenekleri birden fazladır. Doypack etiketi plastik bazlı etiketlere uygun olarak hazırlanmaktadır. Bunun yanı sıra Ayçiçek yağı etiketi, mısır yağı etiketi gibi seçenekler de mevcuttur.

Gıda Etiketinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Gıda etiketlerinin kullanım alanları oldukça geniş bir yelpaze içerisinde ele alınmaktadır. Çünkü gıda etiketleri büyük bir kategoride işlenmektedir. Yiyecek ve içeceklerin tümünü kapsayan etiketlerin, gıdaların yapısı, genel özellikleri gibi detaylara bağlı olarak ayrıldığı bilinmektedir. Gıda etiketleri yoğun olarak yağ etiketi olarak kullanılmaktadır. Etiket tasarımları içerisinde fındık yağı gibi önemli etiketler üzerine çalışılmaktadır. Fındık yağı, zeytinyağı tarzındaki ambalajlama ve paketleme işlemlerinin yanında bal etiketi de üreticilerin dikkat etmesi gerekenlerden biridir. Bu tarz önemli ve değerli besinlerin, etiketlerinin ve etiketlemelerinin de en iyi şekilde yapılması bir hayli önemlidir.

Garnitür etiketleriyle konserveler için uygun etiket seçenekleri oluşturulmaktadır. Bunun yanında etiketlerin çikolata, kahvaltılık sos ve polen gibi ürünlerde de kullanıldığı bilinmektedir. Baharat etiketleri, baharatların genel özelliklerini, değerlerini ve bilgilerini öğrenmek için fayda sağlamaktadır. Daha fazla örnek vermek gerekirse gıda etiketlerinde önemli başlıklardan biri şekerleme etiketleridir. Çay etiketleri gibi öne çıkan bu seçenekler, ürünlerin imajını, potansiyelini arttıran noktalardandır.

 

Gıda Etiketinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gıda etiketinde dikkat edilmesi gerekenler birden fazla seçenekle karşınıza çıkar. Çünkü etiketlerin ihtiyaçları farklı seçeneklerle ele alınmaktadır. Bunlardan ilki, etiket içerisindeki teknik terimlerin yeterli düzeyde sunulmuş olmasıdır. Teknik bilgilerin eksik bir şekilde verilmesi, ürünün satın alma oranına düşüşe neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra gıda etiketi üzerinde bulunması gereken bilgilerin daha net ve açık bir şekilde sunulması bir hayli önemlidir. Bu ürün etiketinin kapsamlı bir şekilde sunulması anlamına gelmektedir.

Gıda etiket üzerinde, ürün içeriğinin de en iyi şekilde aktarılması önemli bir nokta olarak yorumlanmaktadır. İçeriğin iyi bir biçimde gösterilmesi beklenmektedir. Verilen bilgilerin, tüketicilerin anlayacağı kadar açık olması da önemlidir. Bu yüzden terimlerin açıklamalarının olması, içeriğin daha anlaşılır şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Böylece tüketicide var olan güvensizliğin de ortadan kalkması gibi durumlar söz konusudur.

Gıda etiketlerinin tasarımı, direkt olarak satışı ve ürün tanıtımını etkilemektedir. Bu yüzden etiketin kullanımı sırasında gıda etiketinin ürünün neresinde yer alacağı, formatının ne olacağı bir hayli önemlidir. Yazı karakterinin büyüklük ölçüleri, yazının rengi gibi durumların da eksiksiz bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.

Gıda Etiketinin Reklam Stratejilerindeki Yeri Nedir?

Gıda etiketinin reklam stratejilerindeki yeri bir hayli büyüktür. Reklam çalışmaları içerisinde markanızın ve ürününüzün öne çıkmasını istiyorsanız, o zaman gıda etiketlerinin en iyi şekilde hazırlanması gerekmektedir. Tasarım çalışmalarında hem ürünün temel gereksinimlerinin hem de kullanıcı beklentilerinin bir arada sunulması önemli bir noktadır. Mesela kullanıcıların çay etiketi için taleplerine ve özellikle ürünün satışına ikna edici bilgilere yer verilmelidir. Örneklendirmek gerekirse, ürün içerisinde gıdanın günlük alınması gereken porsiyon miktarı gibi önemli bilgileri verilmelidir. Bunların yanında ürünlerin genel olarak var olan taleplerinin de en iyi şekilde aktarılması şarttır.

Bir gıdanın tanımının yapılması sırasında en etkili çalışmalar, ürün etiketi üzerinde yapılmaktadır. Ürünün ambalajlanma serüveninin ardından etiketlenmesi de eksiksiz ve profesyonel şekilde yapılmalıdır. Bu sayede ürünün çekim çalışmalarında, ürün incelemelerinde daha iyi bir duruşu olacaktır. Hatta etiketler sayesinde, ürünün raf kısmında da daha özenli ve kaliteli gıdalar olarak satışa sunulması mümkündür. Gıda etiketlerinin içeriğinin de kullanıcı deneyimlerine uygun olarak üretilmesi, bilinçli tüketici kitlesine hitap etmeniz anlamına gelmektedir. Gıda tüketiminde hassasiyet sahibi olan bireylerin sürekli tercihi haline gelmeniz açısından da önemli bir yeri vardır.

Gıda Etiketi Zorunlu Mudur?

Gıda etiketinin bulunması, fındık yağı etiketi, reçel etiketi gibi önemli konuları içerisine alan, gıda ve tüketici arasındaki en önemli köprüdür. Çünkü gıdanın tüketicinin tercihi olmasında önemli bir etkisi vardır. Bundan ve içeriğinde bulunan bilgilerin tüketiciye sunulması gerektiğinde zorunludur. Gıda etiketi zorunlu mudur tarzındaki sorulara gerekli cevap da Gıda Kodeksi tarafından verilmiştir. Gıda Kodeksi, tüketicinin kahvaltılık, şekerleme, kahve gibi gıdalar hakkında bilgi sahibi olmasını önemsemektedir.

Gıda Etiketinin Fiyatları Nasıldır?

Gıda etiketinin fiyatları, birden fazla seçeneğe bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Etiketlerin başlangıç aşamasında hangi ürünlerden oluştuğu, hangi kategoride yer aldığı fiyatları etkilemektedir. Yani plastik bazlı gıda etiketi ve kağıt bazlı gıda etiketinde fiyat farklı gözlemlenmektedir. Fiyatların değişikliğinde, etiketin tasarımı, içeriği gibi detaylar da bulunmaktadır. Tüm bu aşamalarda, talep ettiğiniz hizmet, kaliteli gıda etiketi hizmeti için 1etiket.com.tr öne çıkmaktadır. Gıdaların ihtiyaç duyduğu etiketlerin yeni dönem teknolojisine uygun olarak üretilmesi, sorunsuz bir şekilde tamamlanması açısından öne çıkmaktadır. Hemen her gıdanın gereksinimi olan gıda etiketleri üretilirken, etiketin reklam ve satış stratejilerine uygunluğu da baz alınmaktadır.

Uygun fiyat ve kaliteli unsurlarına ek olarak, mısır yağı etiketi gibi gıda etiketlerinin markanın tanınması aşamasında önemli bir rolü vardır. Aktif bir kitle kazanmak ve sürekli iletişim halinde kalmak açısından dikkat çekmektedir. Estetik tasarımların kullanılması müşteri kitlesinin artmasını sağlarken ürün satışının yükselmesi açısından da önemli bir yere sahiptir. İyi bir tasarım sayesinde müşterilerinizin ilk seçimi hale gelmeniz de mümkündür. Özellikle etiket tasarımlarının yeni dönemde, dijital pazarlama çalışmalarında etkisi bir hayli büyüktür. Ürünler artık daha bilinçli bir şekilde satın alındığından, gıda etiketlerinde gıdaya uyum önemli bir noktadır.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare