Temizlik Etiketi - 1Etiket

Temizlik Etiketi

Temizlik etiketi, temizlik ürünleri üzerine basılan, yaptırılarak kullanılan reklam araçları olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra, etiketleme işleminin yapıldığı ürünlerin tanıtımı, görsel gereksiniminin tamamlanması gibi hizmetleri de bulunmaktadır.  Farklı ürünlerde, farklı özelliklerle birlikte kullanılan temizlik etiketleri, bir kategori içerisinde, birden fazla detaya yer verilmesini sağlamaktadır. Çünkü temizlik ürünleri için kullanılan etiketler, ürünlerin özelliklerine ve yapılarına göre değişiklik göstermektedir. Basit bir değişle, ürünlerin yapısı, kategorisi, içeriği ve kullanım tarzı etiketlerin çeşitlendirilmesinin en temel sebeplerinden biri olarak görülmektedir.

Temizlik ürün etiketlerinin genel olarak üretildikleri malzemeler, PP opak ve kuşedir. Üretim aşamasında ürünün ambalajına uygun bir etiketleme işlemi kullanılmaktadır. Aynı zamanda ürünün boyutlandırmaları da ambalajlama işlemine uygun şekilde yapılmaktadır. Bu yüzden de çamaşır suyu etiketi ve yüzey temizleyici etiketi arasında belirgin farklar bulunmaktadır. Özellikleri genel olarak birbirine benzerlik gösterse de üretim ve etiketleme aşamasında ihtiyaca uygun şekilde tasarlanmaktadırlar. Bundan dolayı da bulaşık deterjanı etiketi, ambalajın ölçüsüne, raf ömrüne ve muhafaza edilme şeklinde göre hazırlanmaktadır. Tüm bu detaylar hakkında kapsamlı bir araştırma yapmadan önce de temizlik etiketlerinin genel özelliklerinin, barındırdıkları kriterlerin kapsamlı bir biçimde öğrenilmesinde fayda vardır.

Temizlik Etiketi Nedir?

Temizlik etiketleri, bobin etiket türlerinden biri olarak bilinirken genellikle sanayi tipi etiketlerdendir. Kendinden yapışkanlı olma özelliğine sahiptir. Ek olarak temizlik etiketlerinin, temizlik ürünleri kategorisinde kullanıldığı bilinmektedir. Kullanılacağı yapışkan etiketin kullanılacağı yüzey, yapıştırılacağı yüzeyin durum ve muhafaza edilecek ortam koşullarına göre belirlenmektedir. Elde edilmesi gereken performans da etiketin tasarlanması ve hazırlanması konusunda önemli olan noktalardan biri olarak değerlendirilmektedir.

Örneklendirilerek aktarmak gerekirse çamaşır yumuşatıcı etiketlerinin, çamaşır yumuşatıcılarının muhafaza edildiği dolum şişesine, şişenin tipine ve nerede saklanacağına göre hazırlanması gerekir. Bunun yanı sıra etiketin dış etkenlerden etkilenmemesi, yıpranma, solma ve silinme gibi durumlarının olmaması beklenir. Çünkü şişenin suyla temasının olması beklenildik durumlardan biridir. Bundan ötürü de temizlik ürünü etiketleri ihtiyaca ve talebe göre belirlenmektedir. Etiketin hammaddesinin seçimi, yine etiketin boyanması durumu da bu tarz detaylara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Bulaşık deterjanı etiketi için de hazırlanan etiketin, suya, dış etkenlere karşı güçlü olması beklenir. Bunun yanı sıra, temizlik malzemelerinde bulunan kimyasallara karşı da dayanıklı olması önemli noktalardan biri olarak yorumlanmaktadır. Ek olarak temizlik etiketi için çizilme, soyulma, UV ışınlarından etkilenme gibi durumların olmaması gerekmektedir. Etiketin hammaddesi kağıttır ancak çeşitlerine göre farklı malzemeler de kullanılmaktadır. Bunlar için de örnek olarak PET malzeme, PP malzeme ve PE malzeme gösterilmektedir.

Temizlik Etiketi Özellikleri Nelerdir?

Temizlik etiketlerinin özellikleri birden fazla seçenek üzerinde incelenmesine rağmen, farklı seçeneklerle birlikte ele alınmaktadır. Bunlardan daha kapsamlı bir şekilde bahsetmek gerekirse de temizlik etiketleri hem dayanıklı olmalı ve de bilgi içeriğinin bulunması şarttır. Tüm bunların yanı sıra, temizlik ürünlerinin, satış stratejilerine denk olacak biçimde, estetik bakımdan daha çekici olması önemli olan noktalardan biri olarak yorumlanmaktadır. Bu da aslında alışveriş sırasında, temizlik reyonlarında, estetik duruşundan ötürü öne çıkmasını sağlaması anlamına gelmektedir.

Temizlik etiketleri, ürünlerin yüzeyine yerleştirilirken, kullanılacak olan mürekkep, ürünün gereksinimine ve taleplere bağlı olarak seçilmektedir. Bunun yanı sıra etiket üst yüzey seçimlerinde de uygulamalara uygun olan, beklentilerinize denk seçimlerin yapılması sağlanmaktadır. Bu da temizlik etiketi özelliklerinin çok çeşitli olabildiği anlamına gelen önemli noktalardan biridir.

Genel olarak temizlik etiketi özelliklerinden bahsetmek gerekirse etiketin malzemesi neme ve suya dayanıklı olmalıdır. Bu sayede yumuşatıcı etiketi, daha uzun süreli kullanılabilmektedir. Ürünün raf ömrüne uygun bir biçimde hazırlanırken, kullanım sırasında da beklentileri karşılaması gerekmektedir. Yumuşatıcı kullanılırken, kişilerin etiket üzerindeki bilgilerden yola çıkarak kullanması, çok daha mümkün hale gelmektedir.

Temizlik etiketlerinde bulunması gereken özelliklerden bir diğeriyse elbette ki kalitedir. Ürünlerin kalite standartlarına uygun bir biçimde hazırlanması ve içeriğinin de profesyonel bir biçimde hazırlanmış olması gerekmektedir. Böylece memnuniyet ve kullanıcı deneyimi çok daha üst seviyeye ulaşmaktadır. Özelliklerden daha kapsamlı olarak bahsedersek de temizlik etiketleri içerisinde yer alan cam yüzey temizleyici etiketi dijital baskı şeklinde de üretilmektedir. Hatta talebe göre şeffaf, beyaz ve metalize şekilde üretilmesi de mümkündür. Üretim sırasında kodlama cihazlarına uygun bir biçimde ilerleme şansı da bulunmaktadır. Hatta arka baskı işlemi de yapılmaktadır. Bundan ötürü de temizlik etiketlerinin kullanım alanları sanıldığından çok daha büyüktür.

Temizlik Etiketlerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Temizlik etiketlerinin kullanım alanları birden fazladır ve farklı kategoriler içerisinde ele alındıkları görülmektedir. Bunlara örnek vermek gerekirse, temizlik etiketleri, cam şişeler için kullanılmaktadır. Çamaşır suyu etiketi gibi ürünler için de şişe etiketi de kullanılmaktadır. Bunlar da baskılı etiket seçenekleri olarak hazırlanmaktadır. Birçok temizlik ürününde kimyasal içerikler bulunduğundan, yine bu ürünlerde de baskılı etiketlere yer verilmektedir.

Plastik malzemelerden üretilen ürünlerin kutuları, şişeleri ve bidonları için kullanılan etiketler, baskılı etiket şeklindedir. Bunun yanı sıra sabunlar, kağıt havlular, temizlik bezleri, gibi ürünler için de kullanılabilmektedir. Farklı gruplara ayrılan temizlik ürünlerinin, etiketleri de temizliğe, raf ömrüne ve kullanıcıların deneyimlerine göre tercih edilmektedir.

Temizlik denildiği zaman aklınıza gelebilecek hemen her ürün için etiket kullanımı söz konusudur. Çünkü ürünlerin nasıl kullanılması gerektiği, kullanım özellikleri ve son kullanma tarihi gibi bilgiler için etiket olması gerekmektedir. Etiketin içeriğinin yanı sıra görsel tasarımı da önemli bir noktadır. Çünkü pazarlama çalışmalarında da etiket önemli bir noktada yer almaktadır. Deterjan etiketi, yüzey temizlik etiketi gibi seçenekler, artık çoğu noktada zorunlu olarak bulunduran seçeneklerden biridir.

Genel temizlik ürünleri, ev temizlik ürünleri ve lavabo temizlik ürünleri gibi farklı kategoriler içerisinde yer alan temizlik etiketleri, ürün çeşitliliğine göre de değişmektedir. Etiketi çıkartılarak kullanılan ürünlerin etiketleriyle, kullanım sırasında sökülmeyen etiketler arasında farklılıklar vardır. Bunlar etiket hammaddesi, kalitesi ve baskı işlemiyle alakalı seçenekler olarak görülmektedir. Yani bir ıslak mendil etiketiyle yağ sökücü etiketi farklı özelliklere sahiptir. Kullanım alanlarına daha yakından bakıldığındaysa, hemen her birinde etiketlerin olduğunu görmek mümkündür. Ürünlerin dolumu için kullanılan şişeler, bidonlar için etiket kullanılırken, ambalajlama üzerinde de etiketlerin olduğu görülmektedir.

Temizlik Etiketi Hangi Ürünlerde Kullanılır?

Temizlik etiketleri hangi ürünlerde kullanılır diye düşünüldüğünde örnek olarak verilebilecek birçok ürün akla gelmektedir. Çünkü artık hemen her temizlik ürünü için etiket kullanımı söz konusudur. Etiketlerin kullanımı sırasında etiketlerin her türlü malzeme üzerine üstün kalite sunulan eklenmesi mümkündür.  Deterjan temizlik ürünleri etiketleri, sıklıkla kullanılan ve farklı ambalajlama işlemlerine göre değişiklik gösterilen etiketleme hizmetlerinde yer almaktadır. Bunun için örnek olarak da genel temizlik ürünleri etiketleri, cam sil etiketi ve oto temizlik ürünleri etiketleri kullanılmaktadır. Sadece ev temizliklerinde değil, temizlik işleminin uygulandığı hemen her alanda, temizlik etiketleri kullanılmaktadır. Bunun için daha kapsamlı bir örnek göstermek gerekirse, temizlikte kullanılan plastik kapların, kovaların da etiketi bulunmaktadır. Bu etiketler içerisinde de önemli bilgilere ve olması zorunlu tutulan bilgilendirici noktalara yer verilmektedir.

Dezenfekte etiketleri, banyo temizlik ürünleri etiketleri, sıvı deterjan etiketi ve yumuşatıcı etiketi gibi etiketler, profesyonel bir biçimde hazırlanabilmektedir. Bu da ürünler için gerekli olan bilgilerin sunulması, yönetmeliklere uygun satış yapılması ve marka bilinirliğinin sağlanması açısından olmazsa olmaz detayları da içerisinde bulundurmaktadır. Sticker deterjan etiketleri, yapıştırma, baskılama gibi önemli tekniklerle sürekli olarak kullanılmaktadır.

Temizlik Etiketinde Bulunması Gereken Bilgiler Nelerdir?

Temizlik etiketlerinde bulunması gereken bilgiler, genel olarak Sağlık Bakanlığı tarafından verilen tebliğ içerisinde yer almaktadır. Bu yüzden deterjanların, temizlik ürünlerinin etiketlerinde ürünün adı, markası ve üretim yeri yer almalıdır. Buna bağlı olarak üreticinin adresi de gerekli görülen noktalar içerisindedir. Hangi alanlarda kullanımının daha uygun olduğu, nasıl kullanılacağı ve ne kadar kullanılmasının daha doğru olacağı gibi bilgiler de önemli detaylar arasındadır.

Gerekli bilgiler içerisinde ürünün üretim tarihi, tavsiye edilen kullanma tarihi ve gerekli uyarılar bulunmalıdır. Özellikle kullanılırken dikkatli olunması, ciltle temasından kaçınılması gereken ürünlerin uyarı kısmının boş geçilmemesi gerekmektedir. Temizlik etiketi içeriğinde, ürünün nasıl temin edildiği, içeriğinde hangi maddelerin bulunduğu gibi noktalara da değinilmelidir. Bu sayede ürünlerin, kullanıcılar tarafından doğru ortamlarda, alerji ve buna benzer olumsuz durumlardan korunarak kullanılması sağlanmaktadır.

Temizlik Etiketinde Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar Nedir?

Temizlik etiketlerinde dikkat edilmesi gereken bazı detaylar mevcuttur. Yani etiketlerin hazırlanması sırasında bazı açılardan önem verilmesi gereken seçenekler bulunmaktadır. Bunlardan daha kapsamlı bir şekilde bahsetmek gerekirse de etiket içerisinde verilen bilgilerin, kullanıcıların anlayacağı kadar açık ve net bir biçimde eklenmesi şarttır. Böylece kullanıcının memnuniyet oranı daha iyi bir seviyeye taşınmaktadır.

Etiketin tasarımı sırasında hedef kitlenin göz önüne alınması, ürünün en doğru şekilde anlatıldığından emin olunması gerekmektedir. Ayrıca etiketleme sırasında hem marka değerinize hem de tüketici kitlenize değer verdiğinizi gösteriyor olmanız önemlidir. Bundan ötürü hem içeriğe hem de görsel çalışmalara karşı daha dikkatli olmanızda fayda vardır. Daha önemlisi, temizlik etiketlerini hazırlarken, seçerken, sektörünüzde uyum sağlanması gereken kurallara uymanız gerekmektedir. Böylece sabun etiketi, yüzey temizleyici etiketi gibi önemli etiketlerde, eksiksiz bir tasarım hazırlanmış olması mümkündür.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare