Sticker / Etiket Baskı - 1Etiket

Sticker / Etiket Baskı Hakkında

Etiketler ve stickerlar, işletmenizin tanınmışlığını artırmak için son derece etkili bir araçtır. Örneğin, şirket araçlarınızdan, çeşitli etkinliklerden ve sponsorluklardan satış elemanlarınızın kullanabileceği çıkartmalar, tanıtım için güçlü bir araçtır ve unutulmaz bir izlenim bırakır. Etiket baskısı fiyatları, boyutları ve türlerine göre değişiklik göstermektedir. Etiket bastırmak için 5 cm’den 20 cm’ye kadar çok sayıda boyut seçeneğimiz bulunmaktadır. İhtiyacınıza ve kullanım alanınıza uygun bir etiket boyutu seçtiyseniz, online olarak sticker basım fiyatınızı 1etiket.com.tr üzerinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca, çıkartma baskı fiyatlarının adet, tür ve boyuta bağlı olarak değişebileceğini unutmayın.

İşletmenizin etiket ve çıkartma ihtiyaçları için kaliteli ve uygun fiyatlı hizmetimizden yararlanın.

Sticker Etiket Kullanımı Nasıldır?

Sticker etiketler, görsel tasarımları ile birlikte, birçok yerde karşınıza çıkabilmektedir. Özellikle günlük hayatta önemli bir yeri olan sticker etiket modelleri, akılda kalıcı modeller olarak yorumlanmaktadır. Akılda kalıcılığı arttıran en önemli faktörlerden biriyse elbette ki sticker etiket baskı kalitesidir. Sticker modellerinin en iyi şekilde hazırlanması, etiketlerin çok daha uzun süre yapışkanlığını korumasını sağlayacaktır. Yapışkan özelliğinin kullanılıyor olması, etiketlerin kullanılabilirliğinin artmasını sağlamaktadır. Diğer yandan sticker etiket kalitesi, etiketlerin kullanım alanlarına uygun olmalıdır. Yani sticker etiket baskı öncesinde etiketlerin kullanım alanları, muhafaza yöntemleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Sticker etiket baskısı, etiketlerin kalitesin temas edeceği dış etkenlerle uyum içerisinde olmalıdır. Bu yüzden suya, ısıya, sürtünmeye karşı daha dayanıklı olmaları, kullanım ömrünün de uzamasına yardımcı olacaktır. Eğer sticker etiket baskısı daha sağlam olursa o zaman firma ve işletmeler için daha büyük bir avantajdır. Hem pazarlama çalışmaları hem de bütçe konusunda daha iyi adımlar atmış olursunuz.

Sticker etiketi baskı öncesinde doğru tasarımların yapılması, görsellikte özgünlüğe ve kaliteye önem verilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda baskı çalışmalarında en doğru hammadde ve teknik seçimlerinin yapılması çok daha doğru olacaktır. Özellikle renkli sticker etiket tasarımlarında, hedef kitleye hitap etmek, kaliteli çalışmaları sürdürmek önemlidir. Bu sayede hem yazı hem de içerikler, direkt olarak hedef kitleye hitap edecektir.  Etiketler sayesinde reklam çalışmalarından alınan verim de artış gösterecektir.

Etiket Baskı Nedir?

Etiket baskı, genellikle kuşe kâğıt üzerine baskılanmaktadır. Etiketin ön kısmında görsel içerikler ve etiket baskısı bulunurken arka kısmında da yapışkan özelliği yer almaktadır. Arka kısmının yapışkanlı olması, etiketin hedef yüzeye yapıştırılarak kullanılmasını sağlamaktadır. Etiket baskı çeşitleri yoğun olarak firma bilgileri vermek için kullanılmaktadır. İşletmelerin, firmaların isimleri, adresleri gibi seçenekler yer almaktadır. Aynı zamanda etiket baskı içeriğinde iletişim bilgilerine de yer verilmektedir. Tanıtım ve reklam hizmetlerinde kullanılmaktadır. Daha çok tanıtım hizmetlerinde kullanıldığı bilinen etiketler, kitlelerin yönlendirilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle kullanım alanlarında, müşterilerinin tercihlerini etkileyen faktörlerden biri olarak görülmektedir. Etiket baskı kullanımı sanılandan çok daha faydalıyken, birçok ürün için de zorunlu tutulmaktadır. Detaylı olarak incelediğiniz zaman giyim sektöründe, gıda sektöründe ve kimyasal ürünlerde kullanıldığı bilinmektedir.

Logo, firma ismi ve slogan içerikleri barındıran etiket baskısı, farklı çeşitlerle beraber karşınıza çıkmaktadır. Eğer reklam için üretilen etiket baskı çeşitlerinden bahsetmek gerekirse, içeriğinde üretim tarihi, firma ve ürün bilgileri bulunmaktadır. Aynı zamanda detaylı olarak incelendiğinde etiket kategorilerinin çokça çeşitlendiği bilinmektedir. Etiketler, plastik bazlı ve selüloz bazlı etiketler olarak farklı seçeneklere ayrılmaktadır. Bunlardan detaylı olarak bahsedersek de;

Opak Etiket

Opak etiket, plastik polipropilen kaplaması yapılan kağıtlarla hazırlanmaktadır. Polipropilen insan sağlığına zararlı değildir. Aynı zamanda yapıştırıcısı ihtiyaca göre hazırlanmaktadır. Sıklıkla plastik etiket olarak da anılmaktadır. Yine de bu doğru bir tanımlama değildir. Çünkü opak etiketler, plastik etiket değil, plastik bazlı etiket olarak bilinirler. Isıya, ışığa ve neme karşı dayanıklıdırlar. Bu yüzden opak etiketler, dış etkenlerden korunması gereken etiket kategorileri için uygundur. Kolay yırtılmaz, sürtünmelere karşı dayanıklıdır. Dış etkenlerden hemen etkilenmemesi sayesinde, uzun ömürlü etiket çeşitlerinden biridir.

Şeffaf Etiket

Şeffaf etiketlerin temel özellikleri, şeffaf olmalarıdır. Bu sayede etiketler, arkasında kalan yüzeyi kapatmamaktadır. Şeffaf etiketlerin hammaddesi plastiktir. Yıpranma ve esneme durumu yoktur. Neme, Isıya ve suya dayanıklı olan etiket gruplarında yer alırlar. Sık olarak kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. Bunun en temel nedeni de etiketlerin ardında kalan yüzeyin, içeriğin görünür olmasını sağlamaktır. Dış etkenlerden ötürü zarar görme durumu olmadığından, uzun süre kullanıma uygundur.

Kuşe Etiket

Kuşe etiket, kendinden yapışkanlı etiket kategorisinde yer almaktadır. Firmalar, markalar tarafından kullanılan kuşe etiketler, arkası yapışkanlı olacak şekilde kullanılmaktadır. Yapışkan özelliği oldukça güçlüdür. Bu yüzden yapıştığı yerden çıkarmak oldukça zordur. Hemen her sektörde, her firma tarafından tercih edilen kuşe etiket çeşitleri, pürüzsüz olarak hazırlanırlar. Kuşe etiket baskı işlemleri sonucunda parlak bir baskı elde edilmektedir. Kolay yapışan kuşe etiket, raf ömrü kısa olan ürünler için tercih edilmektedir. Aynı zamanda sıvı temasına uygun değildir. En uygun fiyatlı sticker arayışında da karşınıza çıkacak ilk seçeneklerden biridir.

Cam Etiketi

Cam etiketi, ismini yapıştırılacağı yüzeyden almıştır. Cam ve cama benzer düz yüzeylere yapıştırılmak üzere kullanılmaktadır. Rahat bir şekilde yapıştırılmasının yanı sıra gerekli olduğu zaman kolayca çıkarılmaktadır. Non-perm etiket kağıdından üretilirler. En iyi özelliğiyse camdan sökülmek istendiğinde ardında iz bırakmıyor oluşudur. Beyaz baskı üzerine yapılan ters baskı ile elde edilmektedir. Sıklıkla camekanlı mekanlarda kullanılmaktadır.

Çift Taraflı Etiket

Çift taraflı etiketlerin her iki yüzeyinde de baskı bulunmaktadır. Hem ön hem arka yüzeyleri baskılı olan etiketler, çift taraflı etiket olarak anılmaktadır. Sıklıkla camekanlı mekanlarda, araçlarda kullanılmaktadır. Üç kattan oluşmaktadır ve taşıyıcı kâğıt ile üst kâğıt arasında iki taraflı yapışkanı olan etikettir. Bu sayede hem iki taraftan da görünür hem de yapışkanlık özelliği bulunur.

Kraft Etiket

Kraft etiket, kartondan yapılan, yapışma özelliği bulunmayan bir etikettir. Delikli ürün etiketi olarak kullanılmaktadır. Kraft etiketlerin beyaz baskı seçeneği de mevcuttur. Beyaz baskı ile beraber ilgi çekici bir kontrast hazırlanmaktaktadır. İstenilen renkle, istenilen ebatlarda ve şekilde hazırlanması mümkündür. Çoğunlukla düğünlerde, organizasyonlarda, hediyelik eşyaların süslenmesinde kullanılmaktadır.

Kraft Sticker

Kraft sticker, ince bir kâğıt olarak hazırlanmaktadır. Kâğıdın arka tarafı yapışkan özelliği taşımaktadır. Yoğun olarak beyaz baskı kullanılmaktadır. Genel olarak butik kozmetik firmaları tarafından kullanılmaktadır. Diğer yandan evde üretim yapanlar tarafından kraft sticker çeşitleri kullanılmaktadır.

Mukavva Etiket

Mukavva etiket, karbon etiketle benzer özelliklere sahiptir. Yine de karton etikete göre daha büyük olan ürünler için tercih edilmektedir. Vazo etiketi, kilim etiketi şeklinde çeşitlendirilmektedir. Çift taraflı olan mukavva sıvamasının istenilen ölçülerle kesilmesi ile elde edildiği bilinmektedir.  Mukavva etiket için mukavvaya delik açılmaktadır.

Karton Etiket

Karton etiket, tekstil sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle kumaşların yıkanması için hazırlanan talimatlar, beden ve barkod bilgileri barındıran etiketler, karton etiketler olarak bilinmektedir. Etiket kategorileri incelendiği zaman en çok tercih edilen etiketlerden biri olarak görülmektedir. Ürün etiketi denildiği zaman akla gelen ilk etiket çeşididir.

Metal Etiket

Metal etiket, makine endüstrisinde yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Ek olarak asansörlerde de görüldüğü bilinmektedir. Metal etiket üretimi sırasında metal veyahut alüminyum levha kullanılmaktadır. Bunlardan birine UV baskı tekniği kullanılarak etiket hazırlanmaktadır.

Metalize Sticker Etiket

Metalize etiket, demirbaş etiketler olarak tanımlanmaktadır. Bu etiketlerin üst yüzeyi metalik gridir. Metalik gri haricinde yaldız boya kullanıldığı bilinmektedir. Genel olarak üst yüzeyi parlaktır. Esneklik, yırtılma gibi durumların olmadığı görülür. Bu yüzden dış etkenlerden kolayca etkilenen etiketlerden biri değildir. Barkod makinesi ile baskı alınma işlemine uyum sağlamaktadır. Kullanım alanlarında, premium marka algısı var etmektedir. Oldukça sık bir şekilde tercih edilmektedir. En avantajlı noktalarından biriyse marka kimliklerine göre hazırlanıyor olmasıdır.

Non-perm (Az Yapışkanlı) Sticker Etiket

Non-perm yani az yapışkanlı sticker etiketler, kuşe etikete göre yapışkanı azaltılan etiketlerdir. Yapışkanlık özelliğinin azaltıldığı bilinmektedir. Genel olarak organizasyonlarda, otellerde daha sık bir biçimde kullanılmaktadır. En düşük yapışkanlığı olan etikettir. Aynı zamanda yapıştırıldığı yüzeyden çok rahat bir şekilde kaldırılmaktadır. Farklı yüzeylere yapışıyor olması sayesinde yapışkan izi ile uğraşma durumu da yoktur. Temizlenmiş ve kullanıma hazır olan eşyalarda, mekanlarda karşınıza çıkması mümkündür.

Hamur Sticker Etiket

Hamur sticker etiket halk arasında en çok bilinen, görülen etiketlerden biridir. Yapısı A4 kâğıdı ile aynı seviyededir. Yani A4 kağıdının arkası yapışkanlı olan hali olarak bilinmektedir. Daha hassas oldukları bilinmektedir. Özellikle suya, ışığa ve neme karşı dayanıklı olmayan etiket çeşitlerindendir. Üzerine yazı yazılıyor olması sayesinde geniş bir kullanım alanı yelpazesi bulundurmaktadır.

Etiket Baskı Kalitesini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Etiket baskı hazırlıkları sırasında tasarım aşamalarında daha dikkatli olmak gerekir. Yani etiketlerin tasarımsal içeriklerinin görsel olarak etkileyici, yenilikçi bir şeklinin bulunması önemlidir. Bunlara ek olarak etiket baskı tasarımları, firmaların, markaların tanınması, reklam ve pazarlama çalışmalarının yapılması noktasında büyük bir önem barındırmaktadır. Etiket tasarımında, marka logosunun, görsel içeriklerin özgün ve dikkat çekici bir biçimde hazırlanması gerekmektedir. İçeriklerin en doğru şekilde konumlandırılması, ölçülerin orantılı olması da estetik açıdan bir hayli önemlidir. Font kullanımı, reklam özelliği taşıyan diğer tüm detaylar özenli bir şekilde belirlenmelidir. Bu sayede etiket baskı kalitesi çok daha büyük olacaktır.

Etiket baskı kalitesinin arttırılması için baskı sürecinin de verimli olması gerekir. Etiketin hammaddesinin kullanım alanlarına uyumlu olması, baskı sırasında kullanılanların, firmayı en doğru şekilde yansıtması önemlidir. Böylece müşterilerin dikkati çekileceği gibi, akılda kalıcı bir çalışma hazırlanmış olur.

Online Etiket/Sticker Baskı Siparişlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Online etiket baskı, online sticker baskı siparişlerinde, öncelikli olarak ne için sipariş verdiğinizi belirlemelisiniz. Bu, etiket baskılarının çok daha verimli bir şekilde hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Etiket baskı çeşidinin ne olacağı, tasarımın nasıl hazırlanacağı gibi konularda sizlere fayda sağlayacaktır. Diğer yandan etiket çeşidini, kuşe etiket, opak etiket ve şeffaf etiket gibi seçenekler arasından seçebilirsiniz. Doğru seçimi yaptığınızdan emin olduktan sonra dilerseniz tasarım desteği de alabilirsiniz.

Tasarım desteklerinde gerekli bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde gönderildiğinden emin olmalısınız. Gönderilen görsellerin de yüksek çözünürlüklü olmasına önem vermelisiniz. Bu sayede sticker ve etiket baskı sonucunda beklentilerinize uygun, kaliteli etiket görünümü elde edersiniz. Gerekli olan tüm detayları tamamlamanızın ardından, siparişinizi son kez gözden geçirmenizde de fayda vardır. Etiket baskı ebatları, içerikleri incelenmelidir. Böylece küçük hatalarla sticker baskılarını kullanamama riskini geride bırakmış olursunuz. Bu konuda en iyi sonuçları almak istiyorsanız da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare